Lotnisko Warszawa – Okęcie

Lotnisko w Warszawie – Okęciu jest najruchliwszym portem lotniczym w Polsce, obsługującym rocznie połowę wszystkich pasażerów lotniczych w kraju; jest ono ponadto największe i najnowocześniejsze. Stamtąd wylecieć można w prawie stu różnych kierunkach całego świata; połączenia obsługiwane na Okęciu zapewniają transport do krajów Europy, Afryki, Azji oraz Ameryki Północnej, a także do kilku miast krajowych. Jedynym właścicielem tego lotniska jest Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze z siedzibą w Warszawie, które przejęło zarząd od Zarządu Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych, a do którego najważniejszych zadań należy: budowa, modernizacja i eksploatacja lotnisk komunikacyjnych oraz dworców lotniczych, a także świadczenie usług na rzecz pasażerów, jak również związanych z przewozami ładunków, a także serwis techniczny statków powietrznych.

Firma zmierza także do świadczenia usług przewozowych najwyższej jakości, zgodnej ze standardami unijnymi oraz potrzebami klientów. W odpowiedzi na to założenie, infrastruktura portu lotniczego jest nowoczesna, a przestrzeń wokół terminali i w ich wnętrzach zapewnia bezpieczeństwo przemieszczania się, a także komfort dla wszystkich pasażerów, w tym również dla osób niepełnosprawnych. Historia zaś portu lotniczego w Warszawie sięga roku 1926, kiedy to podjęto decyzję o jego budowie. Pierwsze budynki dla wojska zostały wzniesione w roku 1933. W czasie II wojny światowej lotnisko zostało zniszczone, a odprawy pasażerów były w tym czasie dokonywane w tymczasowym budynku, który został zastąpiony wybudowanym dworcem lotniczym w 1969 roku. Ten zaś budynek służył aż do roku 1992, kiedy to oddano do użytku terminal pasażerski, który na skutek wzmożonej ilości pasażerów został budową drugie terminala, oddanego do użytku z pewnymi opóźnieniami w roku 2008. Obecnie obydwa terminale mają łączną przepustowość 10 mln pasażerów, co niemal w 100% jest wykorzystane, gdyż łącznie na lotnisku w poprzednim roku odprawiono prawie 9,5 mln pasażerów oraz 63 tyś ton towarów.

Oprócz powyższych terminali, z dawnego budynku dworca lotniczego stworzono dodatkowy terminal VIP Aviation, dla pasażerów i załóg prywatnych samolotów. Dla potrzeb przylotów i odlotów przygotowane są dwa, przecinające się pasy startowe o długościach 3690 i 2800 metrów oraz szerokościach 60 i 50 metrów. Obok pasów, lotnisko dysponuje 21 drogami kołowania, co łącznie umożliwia wykonanie 34 operacji lotniczych na godzinę. Z uwagi na dogodne usytuowanie lotniska w odległości 8 km od centrum miasta, dojazd do lotniska jest łatwy i szybki. Pasażerowie skorzystać mogą z własnego środka transportu, z jednej z wielu taksówek oferujących usługi transportowe, a także autobusów komunikacji miejskiej nr 148, 177, 185 i linii nocnej N32. Na terenie lotniska, do dyspozycji pasażerów wiele różnorakich ofert usługowych, w tym sklepy, restauracje, punkty wynajmu samochodów, ambulatorium, salon Executive Lounge, szereg punktów informacyjnych oraz cztery parkingi z łącznie 3700 miejscami postojowymi. Oferty transportu lotniczego do wielu krajów z całego świata przygotowało też wiele linii lotniczych, w tym takie firmy jak: PLL Lot, KLM, Lufthansa, AirFrance, Austrian Airlines, Russian Airlines, Astraeus Airlinses, Belarusian Airlines, Beussels Airlines, Hungarian Airlines, Turkish Airlines Czech Airlines, Adria Airways, British Airways, Germanwings, aerlingus.com, Norwegia.com, AeroSvit, Alitalia, ElAl, Finnair, Iberia, JetAir, SAS, Swiss, TAP Portugal, oraz WizzAir. Dzięki nim z Warszawy bezpośrednio dolecieć można m.in. do takich państw jak: Niemcy: Frankfurt, Drezno, Dusseldorf, Stuttgart, Berlin, Hamburg, Kolonia; Wielka Brytania: Londyn, Doncaster, Liverpool, Glasgow; Francja: Paryż; Belgia: Bruksela; Irlandia: Dublin, Cork; Islandia: Reykjavik; Holandia: Amsterdam; Dania: Kopenhaga; Hiszpania: Barcelona, Alicante, Malaga, Portugalia: Lizbona; Grecja: Ateny; Węgry: Budapeszt; Szwajcaria: Bazylea, Genewa, Zurych; Norwegia: Bergen; Finlandia: Helsinki; Szwecja: Malmo, Sztokholm; Ukraina: Kijów, Lwów, Odessa,; Rosja: Kaliningrad, Moskwa, Petersburg; Łotwa: Ryga; Litwa: Wilno; Włochy: Rzym; Austria: Wiedeń;  Kanada: Toronto oraz Stany Zjednoczone: Chicago i Nowy Jork, a także połączenia krajowe do: Krakowa, Katowic, Rzeszowa, Wrocławia i Gdańska.