Lotnisko Gdańsk – Rębiechowo

Lotnisko Gdańsk Rębiechowo nie ma zbyt długiej i bogatej historii, w porównaniu do innych lotnisk w  Polsce. Został on wybudowany i oddany do użytku w roku 1974, a powstał w odpowiedzi na dynamiczny rozwój regionu, a tym samym wzrost zapotrzebowania transportowego. Od momentu powstania przejął on funkcje cywilne od lotniska w Gdańsku – Wrzeszczu. Jego usytuowanie pośród miejscowości nadmorskich, w odległości 10 km od Gdańska i Sopotu, a także 23 km od Gdyni sprawia, iż w jego 100 kilometrowym promieniu znajduje się prawie 2,5 mln mieszkańców. Ponadto lotnisko Gdańsk Rębiechowo umieszczone jest w sąsiedztwie obwodnicy trójmiejskiej, a także innych ważnych dróg krajowych, co znacznie ułatwia do niego dojazd.

Lotnisko Gdańsk Rębiechowo – komunikacja

Oprócz pasażerów zmotoryzowanych, którzy samochodem samodzielnie dojeżdżają do lotniska, zorganizowany został również transport publiczny, w formie taksówek, bądź autobusów komunikacji miejskiej nr 110, B oraz N3 do Gdańska, a także nr 510 do Gdyni. W skład infrastruktury lotniska, zajmującej łącznie powierzchnię 240 hektarów wchodzi pas startowy o wymiarach 2800×45 metry, płyta postojowa o powierzchni 8 hektarów, mieszcząca jednocześnie jedenaście dużych samolotów, parking na 660 nadzorowanych miejsc parkingowych, a także nowoczesny terminal pasażerski oddany do użytku w 1997 roku o powierzchni użytkowej 7.260 m2 i rocznej przepustowości 3 miliony pasażerów. Składa się on z czterech kondygnacji, na terenie których dla pasażerów wiele punktów usługowo – handlowych przygotowało szereg ofert, w tym restauracje, sklepy, punkty informacyjne, biura podróży, bankomaty, punkty wymiany walut, punkty wynajmu samochodów i wiele innych. Od roku 1993 w wyniku przekształcenia, lotnisko w Gdańsku stało się spółką prawa handlowego, z podziałem własności dla Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze, miasta Gdańska, Gdyni i Sopotu, a także władz samorządowych województwa pomorskiego.

W chwili obecnej lotnisko w Gdańsku jest trzecim najruchliwszym portem lotniczym w Polsce, obsługującym już prawie 2 miliony pasażerów rocznie. Liniami lotniczymi, które świadczą swoje usługi transportowe do wielu krajów europejskich są: PLL LOT, Lufthansa, Wizz Air, Ryanair, Air Jet, Norwegian oraz SAS – Scandinavian Airport. Z kolei miejscowościami, do których realizowane są bezpośrednie połączenia z Gdańska są: Kraków, Wrocław, Warszawa, Alicante, Bergen, Birmingham, Liverpool, Londyn Luton, Londyn Stansted, Glasgow, Eindhoven, Doncaster, Cork, Dublin, Edynburg, Bremen, Kopenhaga, Paryż, Dortmund, Dusseldorf, Frankfurt, Hamburg, Kolonia, Monachium, Oslo, Sztokholm, Malmo, Goteborg, Turku, Mediolan oraz Rzym.